PDF Drukuj Email
sobota, 18 czerwca 2011 09:52

A-22LS rozpoczął służbę we wrocławskiej policji

 

Kilka dni temu pierwszy A-22 rozpoczął służbę w policji.

Wielokrotnie, w różnych dziedzinach, Dolny Śląsk znajduje się w awangardzie polskich regionów. Również w dziedzinie lotnictwa uczynił jako pierwszy, krok w kierunku wykorzystania tzw. małego lotnictwa, do służby dla społeczności lokalnej.

Dzięki funduszom przekazanym przez Marszałka Wojwództwa Dolnośląskiego oraz olbrzymiemu osobistemu zaangażowaniu funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, udało się uruchomić pilotażowy projekt, mający na celu wykorzystanie samolotów bazujących na konstrukcji ultralekkiej do monitorowania infrastruktury krytycznej oraz zagrożeń bezpieczeństwa na terenie całego Województwa Dolnośląskiego.

W wyniku ogłoszonego przetargu wybór padł na Aeroprakta-22 w wersji LS o maksymalnej masie startowej 600 kg.

 

O wyborze, oprócz ceny, zadecydowały:

 • doskonałe własności lotne w szerokim zakresie prędkości
 • wygoda w kabinie i jej szerokość pozwalająca na swobodną pracę funkcjonariusza operującego zainstalowanym sprzętem
 • fantastyczna widoczność z kabiny we wszystkich kierunkach
 • możliwość długotrwałego lotu w pełni obciążonego samolotu bez przekroczenia dopuszczalnej masy startowej
 • możliwość wykorzystania samolotu w lotach nocnych
 •  

  W tym miejscu chcielibyśmy również podziękować producentowi samolotu, który podszedł priorytetowo do zamówienia i powołał w Kijowie specjalny zespół, który przeprojektował i  dostosował samolot do warunków umowy oraz specyficznych warunków pracy dla tego typu służby.

  Również dla nas, jako przedstawiciela, było to niezwykłe wyzwanie, wymagające, oprócz zwykłego wyposażenia samolotu,  zapewnienie np. bezkolizyjnej pracy np. kilku systemów łączności. Równocześnie był to pierwszy samolot A-22LS (MTOM 600 kg), który zarejestrowany został w Europie.

  Chcielibyśmy tu również podziękować zespołowi powołanemu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego za bardzo rzeczowe i przyjazne uwagi dotyczące przygotowania samolotu i jego dokumentacji i pomoc w sprawnym przeprowadzeniu procesu rejestracji.

   

  Zapraszamy do obejrzenia efektu tej ścisłej współpracy:

   

   
  Valid XHTML and CSS.